NephroCare využíva na tejto internetovej stránke cookies kvôli posilneniu spokojnosti zákazníkov a poskytnutiu čo možno najlepších služieb. Pokračovaním prehliadania tejto internetovej stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií  nájdete v našich Pravidlách ochrany súkromia.    

Starostlivosť o fistulu

Starostlivosť o fistulu v každodennom živote

Kontrola fistule

Za predpokladu, že fistula zohráva pri úspešnom dialyzačnej liečbe kľúčovú úlohu, je naozaj dôležité, udržiavať ju v dobrom stave. Vašu fistulu je potrebné kontrolovať každý deň! Pomocou očí, uší a prstov skontrolujte, či je všetko v poriadku.

Pri prezeraní ruky s fistulou si všímajte akékoľvek príznaky sčervenania alebo opuchu.

Jeden spôsob ako skontrolovať, či je cez fistulu dobrý prietok krvi, je pomocou fonendoskopu, aby ste mohli počuť zvuk nazývaný „šelest“. Poproste svoj dialyzačný tím, aby vám ukázal ako sa to robí.

Najjednoduchšie je umiestniť na fistulu ruku. Mali by ste cítiť rytmické vibrovanie / bzučanie nazývané „chvenie“. Pri hmataní fistule sa obzvlášť sústreďte na to, či je bolestivá alebo teplejšia ako zvyčajne.

 
Dodržiavajte niekoľko jednoduchých pravidiel na minimalizáciu nebezpečenstva infekcie alebo trombózy, ktoré predstavujú pre Vašu fistulu najčastejšie nebezpečenstvo:

Nechajte krv voľne prúdiť

Na ruku s fistulou nevyvíjajte žiadny tlak, pretože to môže spôsobiť trombózu, hlavne pri nízkom krvnom tlaku. Je potrebné zabrániť nasledovným situáciám:

 • Nenoste tesné oblečenie alebo obmedzujúce predmety, ako napríklad hodinky alebo náramky, ktoré by mohli spôsobiť stlačenie fistule.
 • Nespite na ruke s prístupom, pretože to môže spôsobiť prechodné stlačenie fistule a zníženie krvného prietoku.
 • Neohýbajte príliš silno ruku s fistulou.
 • Krvný tlak si nemerajte na ruke s fistulou, pretože nafúknutie manžety vyvolá stlačenie ciev.
 • Zabráňte odberu krvi a podaniu injekcie, pretože následne je potrebné vykonať hemostázu. Nekvalifikovaný personál by navyše mohol poškodiť fistulu.

Ak spozorujete niektorý z týchto rušivých príznakov: začervenanie, opuch, bolestivosť, zvýšená telesná teplota v oblasti fistule, okamžite kontaktujte svojho lekára alebo dialyzačný tím.

Udržiavajte ju čistú

Aby ste zabránili možnému prenosu baktérií medzi pokožkou a krvným obehovým systémom, čo by mohlo spôsobiť infekciu, nikdy nezabudnite:

 • umyť miesto prístupu vodou a mydlom určeným na tento účel,
 • zabrániť kašlaniu alebo kýchnutiu smerom k fistule,
 • zabrániť škriabaniu oblasti s fistulou a obzvlášť miest prístupu.

Chráňte ju pred poranením

 • Vyhýbajte sa činnostiam, ktoré by mohli spôsobiť poranenie fistule, ako napríklad zdvíhanie ťažkých predmetov, ako napríklad kufrov alebo batožiny. Napríklad, pri nakupovaní používajte vozík namiesto košíka a ťažké tašky s potravinami nenoste domov v ruke s fistulou.
 • Vykonávajte športy, ktoré nepreťažujú vašu ruku s fistulou, napríklad beh alebo bicyklovanie.

Buďte opatrný pri teplotných extrémoch

Veľmi vysoké a nízke teploty môžu mať tiež nežiaduce účinky na Vašu fistulu a viesť k trombóze. Odporúča sa, aby ste sa nevystavovali:

 • Nadmernému teplu (napr. sauna alebo termálne kúpele), pretože spôsobuje rozšírenie ciev a znižuje krvný tlak a krvný prietok. Ak chcete byt vo veľmi horúci deň vonku, zdržiavajte sa v tieni.
 • Nadmernému chladu. Spôsobuje stiahnutie ciev a tým pádom znižuje prietok krvi v končatinách, obzvlášť v ruke s fistulou. Vo veľmi chladných dňoch nezabudnite nosiť riadne teplé oblečenie, ak sa chcete ísť von nadýchať čerstvého vzduchu.